Мета: формувати
початкові знання про історичний час та одиниці його вимірювання; знайомити учнів у загальному вигляді з
поняттями хронологія, дата;
розвивати хронологічні просторові вміння; формувати історичну свідомість,
прищеплювати відчуття причетності до минулого України, бажання більше дізнатися
про нього.
Тип уроку: засвоєння нових знань та вмінь.
Обладнання: Власов В. Вступ до історії У країни. — К .: Ґенеза, 2013;
роздавальний матеріал; паперове коло, на
якому прикріплені папірці з датами на клейкій основі; ілюстрації, на яких зображені різні предмети.
Поняття: «хронологія», «дата», «лінія часу», «ера».
ХІД УРОКУ
І. Організаційний
момент
ІІ . Актуалізація
знань учнів
- Що вивчає наука історія?
- Для чого потрібно вивчати історію?
- Що вивчає всесвітня історія?
- Що вивчає історія України?
- Назвіть відомих вам українських вчених-істориків.
ІІ . Мотивація
навчальної діяльності
« Загадкові картинки »
Учитель складає віялом
ілюстрації, на яких зображені різні предмети: сонячний годинник, водяний
годинник, електронний годинник, механічний годинник, пісочний годинник і
пропонує учням по черзі витягти одну із картинок.
У ч и т е л ь. Усі
предмети, які ви витягли, безпосередньо пов’язані з темою уроку. Поміркуйте,
про що ми будемо сьогодні говорити?
Повідомлення теми та мети уроку.
У ч и т е л ь. А
щоб зрозуміти, як давно сталася та чи інша подія, ми навчимося працювати зі
стрічкою часу.
ІІІ . Вивчення
нового матеріалу
Працюємо з поняттями
У ч и т е л ь. Досліджуючи минувшину, завжди відповідаєш на запитання:
коли сталася та чи інша подія? Дізнатися про це дозволяє хронологія — наука про вимірювання
часу. (Записати
визначення поняття в зошити.)
У ч и т е л ь. Які одиниці
виміру часу ви знаєте? (Доба, тиждень, місяць, рік) У ч и т е л ь. Оскільки хронологія — наука про час, то основою цієї
науки є конкретні дати. Дата
— це точний час певної події. (Записати визначення поняття в зошити.)
Назвіть по одній даті зі свого життя.
Лічба років від певної події — літочислення або ера. (Записати визначення поняття в зошити.) Великі проміжки часу
лічать століттями — 100 років,
тисячоліттями — 1000 років.
Наша ера бере свій початок від дати
народження Ісуса Христа. Отже, зараз 2013 рік від Різдва Христового, 2013 рік
нашої ери.
Працюємо зі стрічкою
часу
До
н.е. ▌ ▌ ▌
▌ ▌ ▌
▌ ▌ ▌
▌ Н.е.
V
ІV
ІІІ ІІ
І І ІІ ІІІ ІV V
Наголошуємо на тому, що 100, 200 — останні
роки століття, 101, 201 — перші роки наступного століття.
Роздаємо картки з датами кожному з учнів
(100 р. до н. е., 359, 782, 814). Учні мають визначити століття, до якого
належать запропоновані дати.
У ч и т е л ь. Не можна зрозуміти
історичну подію, не уявивши собі, де і коли вона відбулася.
Учитель записує на дошці слова
«тисячоліття», «ера», «століття», «десятиліття». Учні мають розташувати у зростаючому порядку відрізки часу:
тисячоліття, ера, десятиліття, століття.
- Позначте на лінії часу V ст. до н.е., у якому жив давньогрецький історик
Геродот.
- Обчисліть, скільки минуло років від народження історика Михайла
Грушевського
( 1866 ). ( 2013 – 1866 = 147 )
- У якому році відбулася подія, якщо відомо, що від неї минуло 500
років. Вкажіть, яке це століття? ( 2013 – 500 = 1513; ХVІ ст. )
Запитання та завдання
2. Зобразіть стрічку часу. Позначте умовний початок нашої
ери цифрою нуль.
3. Розташуйте у зростаючому порядку дати народження своїх рідних та власний
день народження. Прокоментуйте зроблене.
5.
На дошці кріпиться паперове коло, на якому прикріплені папірці з датами на
клейкій основі. Діти по черзі йдуть до дошки, беруть папірець з датою, називають
століття,
кріплять на стрічці часу.
Учні оцінюють
одне одного, починаючи словами: «На мою думку... Я вважаю...»
2. Повторити
терміни та поняття
100 р. до н. е.,
359,
782,
814.
_____________________
100 р. до н. е.,
359,
782,
814.
_____________________
100 р. до н. е.,
359,
782,
814.
_____________________
100 р. до н. е.,
359,
782,
814.
100 р. до н. е.,
359,
782,
814.
_____________________
100 р. до н. е.,
359,
782,
814.
_____________________
100 р. до н. е.,
359,
782,
814.
_____________________
100 р. до н. е.,
359,
782,
814.
Немає коментарів:
Дописати коментар